The Economistning qayd etishicha uch yil avval O‘zbekiston yopiq davlat bo‘lgan. Qisqa vaqt ichida O‘zbekistonda keng ko‘lamli islohotlar amalga oshirildi. 2019 yilda O‘zbekistondan boshqa hech bir mamlakat bu qadar ilgarilab ketmagan, deya ta’kidlaydi maqola mualliflari.
Ta’kidlanishicha, zamonaviy O‘zbekistonda fuqarolar endi partiyalarning saylov oldi kampaniyasini ommaviy tanqid qilishdan va hokimiyatni o‘z kamchiliklari uchun ayblashdan qo‘rqmaydilar.
2018 yilda mamlakat O‘zbekistonning yangi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan boshlangan bir qator islohotlarni amalga oshirdi, bu yil esa boshlangan islohotlar jadal davom etdi:
“Hukumat majburiy mehnatni deyarli to‘xtatdi. “Mashhur” qamoqxona yopildi (Jaslik qamoqxonasi nazarda tutilayapti). Chet ellik jurnalistlarning mamlakatga kirishiga ruxsat berilgan. Kichik biznes vakillari qo‘llab-quvvatlanmoqda. Qo‘shni davlatlar bilan chegaralar ochilib, odamlarning erkin xarakatlanishiga imkon berildi. Xorijiy mutaxassislarni mamlakatning iqtisodiy tizimini tiklash uchun taklif qilinmoqda ”, deya ta’kidlaydi maqola mualliflari.

Издание The Economist отмечает, что три года назад Узбекистан был постсоветским закрытым обществом. Узбекистану еще предстоит пройти долгий путь, но в 2019 году ни одна другая страна не продвинулась так далеко, подчеркивают авторы статьи.
Редакция отмечает, что в 2019 году наиболее яркая политическая тенденция была негативной:воинственный национализм. Глобальный прилив был настолько сильным, что было отрадно видеть, как некоторые страны идут в другую сторону.
Отмечается, что в современном Узбекистане граждане уже не боятся публично критиковать избирательную компанию и упрекать власть в недостатках.
Авторы напоминают, что всего три года назад группы мужчин, женщин и детей были вынуждены трудиться на хлопковых полях во время сбора урожая, а сама страна была «закрытым обществом с исключительной жестокостью и некомпетентностью».
В 2018 году, в стране стартовало сразу несколько реформ, начатых новым Президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым, которые усиленно продолжились в текущем году:
«Правительство в значительной степени прекратило принудительный труд. Печально известная тюрьма был закрыта (Жаслык, прим. ред.). Иностранных журналистов пустили в страну. Чиновникам запретили запугивать малый бизнес. Открыли границы с соседними государствами, позволив семьям воссоединиться. Иностранных технократов приглашают перестроить экономическую систему страны.», — подчеркивают авторы статьи.