O‘zbekiston “Open Knowledge Foundation”ning munozara guruhiga qo‘shildi
“Open Knowledge Foundation”ning munozara guruhi tarkibida Open Knowledge O‘zbekistan munozara guruhi yaratildi. Bu mamlakat ochiq ma’lumotlaridagi muammolar, voqea-hodisalar, g‘oyalar va loyihalarni muhokama qilish uchun katta imkoniyat yaratadi.
Open Knowledge Foundation – bu jamiyatda ochiq ma’lumotlarning ahamiyatini oshirishga qaratilgan global, notijorat tashkilot bo‘lib, fuqarolik jamiyatida ma’lumotlarga kirish va ijtimoiy muammolarni hal qilish uchun ulardan foydalanishda yordam beradi. Shuningdek, Open Knowledge International tomonidan yuritiladigan Global Ochiq ma’lumotlar indeksi reytingi (Global Open Data Index) – hukumatning ochiq ma’lumotlari holatini dunyo miqyosida baholashlardan biri hisoblanadi.
Open Knowledge Foundation asoschisi va prezidenti Doktor Rufus Pollok birinchilardan bo‘lib, O‘zbekistonning ochiq ma’lumotlar bo‘yicha munozara guruhiga qiziqish bildirib, ochiq ma’lumotlarni yanada rivojlantirishda omad tilagan holda sharh qoldirdi.
Ma’lumot o‘rnida aytib o‘tish joizki, Doktor Rufus Pollok ma’lumotlarni ochish va foydalanish uchun qulayliklar yaratishga ixtisoslashgan “Open Knowledge Foundation” xalqaro notijorat tashkilotining asoschisi va prezidenti hisoblanadi. U Shuttlvort jamg‘armasi xodimi va Kembridj universiteti Emmanuel kollejining iqtisodiy masalalar bo‘yicha xodimi lavozimlarida faoliyat yuritgan. Hozirda bir nechta mamlakatlarning ochiq ma’lumotlar bo‘yicha maslahatchi hisoblanadi. U shuningdek, yangiliklar yaratish va tarqatish bilan bog‘liq ijtimoiy, huquqiy va texnik muammolar bo‘yicha olim va texnolog sifatida katta tajribaga ega.

Узбекистан присоединился к дискуссионной группе Open Knowledge Foundation и создал дискуссионную группу Open Knowledge Uzbekistan, сообщает пресс-служба портала открытых данных.
Главной целью платформы является обсуждение местных проблем, событий, идей и проектов в стране.
Open Knowledge Foundation – это глобальная некоммерческая организация, ориентированная на реализацию ценности открытых данных для общества, помогая гражданскому обществу получать доступ к данным и использовать их для решения социальных проблем , а также Глобальный индекс открытых данных (Global Open Data Index) Международной организации открытых знаний (Open Knowledge International) - это одна из самых больших оценок состояния открытых правительственных данных в мире.
Основатель и президент организации Open Knowledge Foundation доктор Руфус Поллок оставил комментарии в дискуссионной группе Узбекистана, а также пожелал удачи в дальнейшем развитии открытых данных.
Доктор Руфус Поллок является основателем и президентом Международной некоммерческой организации Open Knowledge, использующей информационно-пропагандистскую деятельность, технологии и тренинги, чтобы разблокировать информацию и увидеть ее использование для создания понимания, стимулирующего изменения. В прошлом он был стипендиатом Фонда Шаттлуорта и научным сотрудником Mead Fellow по экономике в колледже Эммануэль Кембриджского университета, а в настоящее время является советником по открытым данным для нескольких правительств. Имеет большой опыт работы в качестве ученого, активиста и технолога над социальными, правовыми и техническими проблемами, связанными с созданием и распространением знаний.