Kimning biznes tashabbusi davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlanadi
Tadbirkorlik faoliyatini qo‘llab-quvvatlash davlat jamg‘armasi hisobidan loyihalari bo‘yicha moliyaviy yordam ko‘rsatiladigan aholining ijtimoiy himoyaga muhtoj qatlami toifalarining ro‘yxati tasdiqlandi (ro‘yxat raqami 3192, 4.11.2019 yil).
Eslatib o‘tamiz, Prezidentning 13.08.2019 yildagi PF-5780-son Farmoni bilan Kichik biznes va tadbirkorlikni rivojlantirish agentligi tashkil etildi, uning vazifalaridan biri aholining ijtimoiy himoyaga muhtoj qatlamlarining biznes loyihalarini amalga oshirishda ularni moddiy jihatdan qo‘llab-quvvatlash hisoblanadi. Moliyaviy yordam kafilliklar va kafolatlar, tijorat banklari kreditlari bo‘yicha foiz xarajatlarini qoplash uchun kompensatsiya berish shaklida ko‘rsatiladi.
Qabul qilingan hujjat bilan aholining moliyaviy yordam ko‘rsatiladigan toifalari ro‘yxati tasdiqlandi. Unda 8 ta pozitsiya mavjud:
• nogironlar va pensiyaoldi yoshidagi shaxslar (erkaklar uchun 58 yoshdan 60 yoshga to‘lishgacha va ayollar uchun – 53 yoshdan 55 yoshga to‘lishgacha pensiyaga chiqishdan oldingi yosh);
• 14 yoshga to‘lmagan bolalari va nogiron bolalari bor yolg‘iz ota, yolg‘iz onalar, shuningdek ko‘p bolali ota-onalar;
• umumiy o‘rta va o‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi muassasalarini tamomlagan yoshlar, shuningdek oliy ta’lim muassasalarining davlat grantlari bo‘yicha ta’lim olgan bitiruvchilari;
• odam savdosi qurboni bo‘lgan shaxslar;
• kam ta’minlangan oilaning mehnatga layoqatli oila a’zolari;
• jazoni ijro etish muassasalaridan ozod qilingan yoki sudning qaroriga ko‘ra tibbiy tusdagi majburlov choralari qo‘llanilishidan ozod qilingan shaxslar;

Содействие осуществляется в форме предоставления поручительств и гарантий, возмещения процентных расходов по кредитам коммерческих банков за счет названного фонда.
Утвержден перечень категорий социально уязвимых слоев населения, проекты которых поддержат финансами за счет Государственного фонда поддержки предпринимательской деятельности, сообщила Norma.uz.
Принятым документом утвержден перечень категорий населения, которые могут претендовать на финансирование. В нем 8 позиций:
- инвалиды и лица предпенсионного возраста (для мужчин – от 58 до 60 лет, для женщин – от 53 до 55 лет);
- одинокие родители, имеющие детей в возрасте до 14 лет и детей-инвалидов, а также многодетные родители;
- молодежь, окончившая общие средние и средние специальные, профессиональные образовательные учреждения, а также выпускники вузов, обучавшиеся по государственным грантам;
- жертвы торговли людьми;
- трудоспособные члены малообеспеченной семьи;
- лица, освобожденные из учреждений по исполнению наказания, а также от применения принудительных мер медицинского характера по решению суда;
- лица, признанные безработными органами по труду;
- лица, вернувшиеся из трудовой миграции.
Напомним, Указом Президента образовано Агентство по развитию малого бизнеса и предпринимательства, одна из задач которого – организация материальной поддержки уязвимых слоев населения в реализации их бизнес-проектов. Содействие осуществляется в форме предоставления поручительств и гарантий, возмещения процентных расходов по кредитам коммерческих банков за счет названного фонда.